20. března 2013 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Parlamentní výměna zkušeností · Categories: Z akcí

Dne 8.-10.3. 2013 se v Brně konala parlamentní výměna zkušeností se IV.plesem NPDM, kde děti ze všech koutů republiky získaly mnoho nových zkušeností na workhopech a užily si spoustu zábavy.

Ti, kteří dorazili dříve, měli možnost navštívit kancelář ombudsmana, odkud putovali do MŠ a ZŠ Kotlářská 4, kde se i s delegáty z větší dálky zaregistrovali a ubytovali ve třídách. Po ubytování nás čekalo uvítání se seznamovací hrou. Následovala debata s novinářem Jindřichem Šídlem na téma demokracie očima mladých.

První workshop si delegáti mohli vybrat ze dvou, první byl taneční pod vedením Sáry Metelkové, kde jsme měli možnost se naučit základní tance jako cha-cha, waltz, rumba, polka, jive nebo salsa, které se nám hodily později na plese. Druhý z nabízených workshopů byl Kecejme do toho – Politici a jejich (ne)kompetence.

Již při prvním kole workshopů se začaly názory účastníků střetávat, a každý tak měl možnost se vyjádřit. Například na prvním workshopu druhé dne Kecejme do toho – mezilidské vztahy. V té době probíhal opět workshop taneční z kterého jsme se přesunuli na „Kecejme do toho-korupce a prospěchářství“, nebo video osobní prezentace, kde nám bylo vysvětleno, jak se máme chovat před kamerou. Inspirace, motivace pro mladé byl název dalšího worshopu kde jsme se od Vojty Janouška dozvěděli o TEDx. Poslední workshop toho dne měl Ladislav Drápek o pozitivním přístupu k životu, po kterém už jsme se šli připravovat na ples.

Ples byl hodnocen velice pozitivně, účastníci se díky bohátému programu a dobré muzice určitě nenudili, součástí programu byla například tombola o zajímavé ceny, dražba vedení NPDM, folklorní tance, které jsme si mohli vyzkoušet pod dozorem zkušených tanečníků, volba lady a gentlemana plesu NPDM 2013 a skvělého překvapení nakonec – pěveckého vystoupení Předsedy NPDM Vlastimila Navrátila. Bohužel v nejlepším se musí přestat a tak jsme se vrátili do školy, kde zábava v pár třídách tiše pokračovala.

Poslední den nás už čekali pouze 2 workshopy a to Kristýny Šoukalové o amnestii, diskutovali jsme, hledali chyby i klady a formou hry si vyměnili názory. Poslední workshop nás naučil jak uspořádat debatu, koho na ní pozvat, jaká by měla být teze a poté jsme se ve skupinách debatu zkusili navrhnout.

Sbalení, rozloučení a cesta domů – nejhorší část víkendu nastala. Po obědě jsme zhodnotili celou parlamentní výměnu zkušeností, oficiálně ji ukončili a mohli si jít sbalit. Jen tak někomu se do toho nechtělo, ale co se dalo dělat. Zůstaly nám pěkné vzpomínky a zkušenosti, které se nám v budoucnu určitě vyplatí znát a na které jen tak nezapomeneme.